Ostatnia aktualizacja 22 kwietnia 2017 r.
Kwiecień to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” – podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon (źródło: Fundacja Synapsis).
Fundacja Synapsis od kilku już lat organizuje kampanię społeczną pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski”. W jej ramach organizowane są różne przedsięwzięcia mające na celu przede wszystkim edukację społeczną. Nasza Uczelnia po raz drugi zaangażowała się w te działania. W dniu 8 kwietnia 2017 r. członkowie Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Humanitas” zorganizowali na terenie uczelni projekcję filmu Max i Molly oraz warsztaty dla studentów: Monotypia żelowa – na niebiesko dla autyzmu.
Film reżysera Adama Elliota (nagrodzonego Oscarem za obraz „Harvi Krumpet”) to przepiękna opowieść o przyjaźni Mary Daisy Dinkle, zahukanej ośmiolatki z nadwagą i pryszczami z przedmieść Melbourne z 40-letnim Maksem Horowitzem z Nowego Jorku, chorobliwie nieśmiałym obżartuchem, rzadko opuszczającym swoje mieszkanie, który cierpi na zespół Aspargera (łagodna odmiana autyzmu). Ich przyjaźń rozpoczęła się, gdy Mary zaintrygowana opowieścią o tym, że niemowlęta w Australii znajduje się na dnie kufla z piwem – postanawia dowiedzieć się więcej o sposobach prokreacji w innych krajach. Pisze więc list do wybranej przypadkowo osoby. Wspólna korespondencja na zawsze odmieni życie obojga bohaterów (na podstawie: Filmweb).
Warsztaty poprowadził mgr Konrad Mazur. Ich celem było tworzenie monotypów (z symbolem autyzmu) przy pomocy płytek żelowych oraz farb o różnych odcieniach błękitu. Ta metoda pracy wykorzystywana jest w arteterapii m. in. osób z zaburzeniami spectrum autyzmu.
Całej akcji towarzyszyły niebieskie balony, którymi udekorowano Uczelnię.