Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach
Godło Polski
Bootstrap Slider

DZIEŃ KOBIET TRWA CAŁY ROK
Cytobus we Wszechnicy Świętokrzyskiej

Ostatnia aktualizacja 5 kwietnia 2018 r.

Szanowne Panie: studentki i pracownice Wszechnicy Świętokrzyskiej,

z wielką przyjemnością informujemy, że w dniach 7 i 21 kwietnia 2018 roku w naszej Uczelni będzie istniała możliwość wykonania badań cytologicznych. Jest to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala wykryć nowotwór szyjki macicy.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat – mieszkanki województwa świętokrzyskiego, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Badania będą możliwe w dniach 7 i 21 kwietnia 2018 r. (soboty) w godz. 9.00-14.00 przed budynkiem głównym. Także 7 kwietnia o godz. 9.30 w Sali Klubowej (bud. B, sala 08) odbędzie się spotkanie edukacyjno-informacyjne, na które serdecznie zapraszamy wszystkie panie.

Badania będą możliwe dzięki współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. ŚCO dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem – wykonanym od podstaw mobilnym gabinetem położnej, w którym kobiety mogą bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany specjalnie do projektów „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim”, realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

W Polsce każdego roku raka szyjki macicy wykrywa się u 3 tysięcy kobiet. Połowa z nich umiera – tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiła się do lekarza. Jest to choroba w 100% wyleczalna – pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie się ją wykryje.CYTOLOGIA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA
  1. Wykonuj cytologię w pierwszej połowie cyklu, najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej. Nie wykonuj cytologii w czasie miesiączki.
  2. Na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy).
  3. Co najmniej na 24 godziny przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych.
  4. Na 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu (w tym przezpochwowe usg) ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy.
  5. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię dopiero po wyleczeniu się.


Serdecznie zapraszamy!!!

Serwis najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej, używając: Mozilla Firefox
Copyright © 2019 Wszechnica Świętokrzyska
webmasters: